spotkania na wschodzie
pl ru

Ludzie

Inne (1) | Ukraina (1) | Białoruś (2) | Wszystkie artykuły (4)

Rocznica śmierci Adama Mickiewicza
26 listopada 2012 roku mija 157 rocznica śmierci Adama Mickiewicza. Kazimierz Niechwiadowicz prezentuje w niniejszej publikacji materiał na ten temat: komentarz, wiersz J. Lechonia "Śmierć Mickiewicza", zdjęcia pomników Adama Mickiewicza z Mińska i Poznania.
Ludzie, Inne więcej
IGNACY ŁUKASIEWICZ-fenomen, pionier, filantrop
Prezentujemy kolejny artykuł laureatki naszego konkursu dziennikarskiego Moniki Bernackiej. Zapraszamy do lektury!
Ludzie, Ukraina więcej
Ojciec Adam Sztark (1907 - 1942)
Adam Sztark urodził się 30 lipca 1907 r. w Zbiersku k. Kalisza. Był najstarszym synem zamożnego rzemieślnika i kupca Władysława Sztarka i Teresy z Gałeckich. Dzieciństwo spędził w Kaliszu, gdzie uczył się w Gimnazjum im. Asnyka. Nie jest znanych zbyt wiele szczegółów z jego życia do czasu jego tragicznej śmierci w wieku 35 lat. Wiadomo, że we wrześniu 1924 r. wstąpił do zakonu jezuitów w Starej Wsi, stając się członkiem prowincji wielkopolsko-mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego z siedzibą w Warszawie, zaś święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie 24 czerwca 1936 roku. W 1939 roku został mianowany administratorem sanktuarium maryjnego w Żyrowicach. Był też kapelanem katolików w miejscowym szpitalu i kapłanem w klasztorze sióstr Niepokalanego Poczęcia.
Ludzie, Białoruś więcej
Waleria Borewiczowa - grodzieńska strażniczka pamięci narodowej.
15 września 2010 roku, przedstawiciele Polskiej Macierzy Szkolnej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodnie, a także przedstawiciele dawnych wychowanków szkół grodzieńskich, po mszy odprawionej w kaplicy na bernardyńskim cmentarzu, zapalili znicze i położyli kwiaty na mogiłach obrońców Grodna, również na mogiłach tych żołnierzy, którzy 90. lat temu polegli w bitwie niemeńskiej. Trud ratowania cmentarza bernardyńskiego pierwsza podjęła grodzieńska nauczycielka Waleria Borewiczowa (z domu Bakłażec).
Ludzie, Białoruś więcej