spotkania na wschodzie
pl ru

Ludzie, Ukraina

IGNACY ŁUKASIEWICZ-fenomen, pionier, filantrop

IGNACY ŁUKASIEWICZ-fenomen, pionier, filantrop

Jan Józef Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 roku w Zadusznikach , w małej wsi w powiecie mieleckim. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, z herbu Łada. Był jednym z kilkorga dzieci Józefa Łukasiewicza i Apolonii ze Świetlików.

W 1832 roku rozpoczął naukę w gimnazjum ojców pijarów. Studiował farmację w Wiedniu i Krakowie.

W 1846 roku został aresztowany razem z grupa konspiratorów przygotowujących powstanie pod wodzą Edwarda Dembowskiego i osadzony we lwowskim więzieniu. Został zwolniony po dwóch latach i otrzymał zakaz opuszczania Lwowa.

W latach 1848-1852 pracował we Lwowie w aptece Piotra Mikolascha ,,Pod Złotą Gwiazdą”. Wówczas była to najlepsza apteka we Lwowie, miała dobrze rozbudowane zaplecze laboratoryjne. Dlatego też Łukasiewicz był zadowolony, że ma możliwość prowadzenia badań w tym miejscu. Pewnego razu do apteki przybył Żyd i powiedział do Łukasiewicza: ,,Kup pan oleju ziemnego”. I tak zaczęła się przygoda Ignacego z olejem. W 1853 roku Łukasiewicz prowadził eksperymenty z ropą naftową. Pracował wraz z Janem Zehem, poddał destylacji ropę naftową otrzymując naftę. W tym też roku skonstruował pierwszą na świecie prototypową lampę naftową. Najpierw lampa ta oświetlała witrynę apteki. Potem, kiedy została udoskonalona zainteresowała się nią wiedeńska firma Ditmar, która zajęła się masową jej produkcją .

W 1854 roku Łukasiewicz przenosi się do Gorlic i w Bóbrce zakłada kopalnię ropy naftowej. Jest to pierwsza na świecie taka kopalnia. W Gorlicach ustawia uliczną lampę świecącą dzięki nafcie. Jest to pierwsza na świecie taka lampa.

Po dwóch latach, niedaleko Bóbrki otwiera pierwszą na świecie rafinerię. Wydobywana tam ,,nafta salonowa czysta”(nazwa handlowa) była bardzo dobrej jakości, podobno była lepsza niż ta produkowana w dzisiejszych czasach. Nafta Łukasiewicza nie kopciła, dawała jasne światło, była bezwonna, bezpieczna i dlatego był to produkt cieszący się ogromnym zainteresowaniem w tamtych czasach.

W 1859 roku spółka Łukasiewicza zaistniała na rynku zdobywając kontrakt na dostawę ropy dla Austriackich Kolei Państwowych. W czasie swojej działalności firma przyniosła ogromny dochód 1.5 mln złotych reńskich (10 mln ówczesnych dolarów amerykańskich ). Do Łukasiewicza przybywali Amerykanie, aby się szkolić, przywozili też nowinki techniczne, dzięki czemu działalność Łukasiewicza rozwijała się . W tamtym czasie większość kopalń ropy w Galicji, około 150, destylowało ją w rafinerii u Łukasiewicza.

W latach 60 XIX wieku Łukasiewicz został posłem na sejm Krajowy. Przyznano mu nawet Order Żelaznej Korony –najwyższe odznaczenie.

Mając już ogromne bogactwo kupił posiadłość w Charkówce, gdzie zbudował swoja rezydencję, a w pobliżu nowoczesną rafinerię.

Ignacy był filantropem. Walczył z biedą, alkoholizmem, propagował budowę mostów, dróg. Z jego prywatnych pieniędzy powstawały szkoły na wsiach(najpierw jednoklasowa szkoła w majątku Charkówka, potem w budynkach wiejskich). Tworzył też kasy gminne(udzielał chłopom pożyczek krótkoterminowych , bezprocentowych) i fundusze emerytalne. Jego 200 pracowników objętych było bezpłatna opieką socjalną i lekarską.

Prawie wszystkie pieniądze przekazał dla biednych, na cele dobroczynne. Mawiano nawet, że wszystkie drogi w zachodniej Małopolsce były brukowane guldenami Łukasiewicza.

Zmarł nagle 7 stycznia 1882 roku w Chorkówce. Pozostawił ogromny majątek wart miliony.

W 1983 roku wyemitowano monetę miedzioniklową (50 zł)z umieszczonym na rewersie wizerunkiem wynalazcy(projekt St. Wątróbska- Frindt i A. Jarnuszkiewicz) . W 2003 roku wyprodukowano monety: złotą i srebrną z napisem ,,150-lecie narodzin przemysłu naftowego i gazowniczego”(projekt R. Nowakowska).

W Bóbrce działa Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I.Łukasiewicza.

http://www.bobrka.pl/szablony/bobrka/images/logo1_pod.jpg

Plan Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. I. Łukasiewicza w Bóbrce.

Źródła:

-Wiesław Budzyński ,,Miasto Lwów”, Świat Książki, Warszawa 2012.

-Włodzimierz Bonusiak ,,Szejk z Galicji. Ignacy Łukasiewicz 1822-1882”, Libra 2007.

-www.bobrka.pl

Opracowała: Monika Bernacka

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: