spotkania na wschodzie
pl ru

Kultura, Białoruś

Białoruś (3) | Wszystkie artykuły (3)

BIAŁORUSKA KUCHNIA
Jaka jest kuchnia naszych sąsiadów z Białorusi? Na to pytanie poszukała odpowiedzi nasza współpracownica Monika Run. Zapraszamy do lektury!
Kultura, Białoruś więcej
Księżniczka Ragneda. Vaclau Lastouski
Nie jestem wykwalifikowanym tłumaczem, nie jestem nawet niewykwalifikowanym tłumaczem, jeśli rzecz idzie o język białoruski, to jestem kompletnym samoukiem i dyletantem. Zupełnie niedawno zacząłem odkrywać prozę Vaclaua Lastouskiego - białoruskiego pisarza, polityka, działacza kulturalnego i społecznego. Poniżej zamieszczam tłumaczenie jednego z jego opowiadań, opisującego fragment najstarszej historii Białorusi.
Kultura, Białoruś więcej
Nad Gawią
(...) Może ujrzałbym walecznych rycerzy Wielkiego Księstwa jak poją konie w czystej Gawii? A może dziadka Bronisława okadzającego ule, babcie Marysię siedzącą z bojką do masła i siebie w krótkich spodenkach na szelkach, zapiętych z tyłu na krzyż? Ja wpatruję się w wodne oko studni i bawię się kołowrotem. Puszczam go, a rozpędzone wiadro nurkuje z pluskiem w ciemną czeluść i tam zostaje. Oj, dostanie mi się od dziadka. Westchnąłem na to wspomnienie i wsiadłem z powrotem na rower. Szybko przejechałem przez jeszcze ciche, ale już budzące się do nowego dnia miasteczko (...)
Kultura, Białoruś więcej