spotkania na wschodzie
pl ru

Kultura, Litwa

Litewskie Kaziuki

Tradycją polską utrzymywaną przez mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny, a też innych miast litewskich są tzw. Kaziuki. Dnia 4 marca obchodzone jest święto patrona Litwy- Św. Kazimierza. W tygodniu poprzedzającym lub w tygodniu, w którym przypada święto prezentowany jest dorobek twórczości ludowej, można obejrzeć występy zespołów ludowych, na licznych straganach kupić wspaniałe palmy wielkanocne oraz wyroby rękodzieła ludowego.


Na początku odbywał się na Placu Katedralnym a od 1901 roku na Placu Łukiskim.Wystawcy przyjeżdżają z Polski, Finlandii, Węgier, Ukrainy. W tym roku jarmark odwiedziło pół miliona osób.

Dawniej na Kaziukach okoliczna ludność sprzedawała wyroby, które wytworzyła w czasie długich zimowych dni. Były to m.in. ozdoby, narzędzia, odzież, meble. Można tu było kupić wszystko, ale królową tych jarmarków była i jest palma wileńska. Jest ona symbolem gałązek, którymi witano Jezusa w Jerozolimie. Litewskie palmy to dzieła sztuki. Robione są z suszonych kwiatów i ziół. Prawdziwa palma powinna zawierać krwawnik, suchotnik i tymotkę. Palmy mogą być szare, białe, brązowe lub farbowane - na żółto, fioletowo czy zielono. Najsłynniejsze, tradycyjne palmy wileńskie nazywają się –Wałeczki. Są one znane na całym świecie - w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Peru.

Dawniej i dzisiaj można kupić tu przepiękne, ręcznie haftowane ręczniki, drewniane miski, łyżki, zydle, maselnice, beczki,wyroby z wikliny, pisanki, porcelanę, złoto, srebro,len, bursztyn i wiele innych. Dla głodnych polecany jest smakołyk litewski-cepeliny, czyli pyzy. Można również sprobować razowego chleba- razowca litewskiego. Popularne są również obwarzanki smorgońskie i litewskie piwo z beczki.

Nową tradycją na jarmarku jest budowanie wioski z grubych drewnianych bali. W tych chałupach rzemieślnicy, garncarze, kowale, rzezbiarze, tkacze na oczach zwiedzających wytwarzają swoje wyroby, które potem można nabyć.

Kaziuki to jedna z najstarszych i zarazem jedna z najpiękniejszych tradycji w Europie.


Opracowała Monika Run

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: