spotkania na wschodzie
pl ru

Kultura, Białoruś

BIAŁORUSKA KUCHNIA

Opracowała Monika Run

Kuchnia białoruska jest połączona z ziemią i naturą. Przez wieki lokalna ludność uprawiała tu pola, sadząc głównie rośliny bulwowe bogate w skrobię. Dla tych którzy żyli blisko z ziemią, ten typ jedzenia był najłatwiej osiągalny. Tradycyjnie, rolnicy spożywali posiłki na początku i pod koniec pracy polowej. Na śniadanie jedli oni najczęściej gotowane ziemniaki, omlet czy naleśniki. Drugim posiłkiem spożywanym w okolicach południa był obiad. W specjalnym naczyniu, zwanym sparyszem (tzw.dwojak) noszono jedzenie dla pracujących w polu mężczyzn. W jednej części znajdował się barszcz czerwony z mięsem, tłuszczem i grzybami. W drugiej części dwojaka znajdowały się ziemniaki, a do picia kompot , mleko lub kwas. Kwas był i jest nadal popularnym napojem. Produkuje się go z fermentującego chleba upieczonego z mąki pszennej, żytniej lub jęczmiennej. Czasem wzbogaca się jego smak dodając zioła np. miętę czy owoce, głównie truskawki, czasem sok z brzozy czy rodzynki. Kolacja składała się z większej ilości ziemniaków i jakichś dodatków. W zimie zawsze był dostatek chleba, suszonych grzybów, owoców, natomiast najuboższa była wiosna, ponieważ kończyły się zapasy z poprzedniego roku.

W dzisiejszych czasach kuchnia ta dalej bazuje na ziemniakach. Często są one tarte, z nich formuje się kluski podawane z warzywami lub grzybami, a następnie są smażone na patelni. Wyjątkowe pod względem smaku i popularności są draniki - placki robione z tartych ziemniaków, podawane ze śmietaną lub grzybami.

Mięso zawsze było towarem drogim i słabo dostępnym. W przeszłości jadano je tylko w czasie dużych świąt czy ważnych okazji. Obecnie w menu białoruskim wielu restauracji można znaleźć wiele dań z wołowiny czy wieprzowiny. Jednym z najpopularniejszych dań mięsnych jest maczanka. Wywodzi się ona z XVIII wieku, to duże kawałki mięsa, w sosie, podawane w kamionce wraz z naleśnikami.

Jeśli chodzi o ryby można znaleźć tam ryby rzeczne i żyjące w jeziorach, głównie okonia i karpia. W restauracjach są one podawane z warzywami i grzybami. W domach ryby przygotowuje się pieczone, gotowane lub smażone, bez przypraw. Cienkie płaty ryb podaje się także w bulionie.

Popularne jest zbieranie i suszenie grzybów oraz jagód. W wielu daniach ważnym składnikiem są grzyby marynowane lub suszone, łączone wraz z borówkami, czarnymi jagodami, poziomkami czy żurawiną. Grzyby dodaje się też często do farszów czy sosów.

Większość ludzi stara się jeść lekkie śniadanie oraz dwa pożywne posiłki dziennie - obiad i kolację. Na śniadanie może składać się tylko herbata lub kawa i chleb. Herbatę zazwyczaj podaje się z cukrem i cytryną , a czasem z miodem lub dżemem. Na obiad spożywa się zazwyczaj zupę i danie główne. Kolacja zazwyczaj jest podobna do obiadu, ale obfitsza. Do posiłku jako uzupełnienie zawsze podaje się chleb.

Najczęściej spożywanym napojem alkoholowym jest wódka. Składa się ona z wody i etanolu, uzyskuje się ją w procesie fermentacji zboża lub ziemniaków.

Jeśli chodzi o wina to Białoruś nie produkuje swoich win, sprowadza je z Mołdawii czy Gruzji. Znany jest również koniak armeński. Jest on wysokiej jakości , dobrym i cenionym napojem. Piwo dostępne jest w całym kraju, najczęściej sprzedawane jest butelkowane lub z beczek. W kuchni białoruskiej dominują potrawy pożywne, gorące oraz wzmacniające.

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: