spotkania na wschodzie
pl ru

Kultura, Inne

ŚWIĘTY MICHAŁ ARCHANIOŁ

W Piśmie Świętym przedstawiany jest jako towarzysz Izraela (por. Dn 10,13. 21;12, 1) i jako wódz hufców niebieskich walczących z szatanem i jego zwolennikami (por. Ap). On też stoi przy ołtarzach i zanosi przed Boże oblicze nasze ofiary i modlitwy.

Micha___Archanio__
Michał Archanioł - fresk z Palazzo Vecchio we Florencji, Angelo Bronzino

Michał Archanioł uznawany jest również za patrona dobrej śmierci: stoi przy umierającym, a następnie towarzyszy mu w drodze do wieczności. Już starożytni chrześcijanie uważali go za strażnika raju oraz za anioła ważącego ludzkie dusze podczas sądu ostatecznego. W ikonografii najczęściej przedstawiany jest jako pogromca smoka – szatana, początkowo uzbrojony w tarczę i włócznię, później ubrany w rycerską zbroję z mieczem w ręce, lub jako anioł ważący dusze w czasie sądu ostatecznego. Niekiedy te dwie sceny bywają połączone: Archanioł Michał depcze nogami smoka, w jednej ręce trzymając miecz, w drugiej – wagę.

W 492 roku Archanioł Michał objawił się na Monte Gargano (Monte San Angelo),
a następnie w 590 roku na tzw. Zamku Anioła (pierwotnie miejsce spoczynku cesarza Hadriana), gdzie papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu ogłosił koniec zarazy w Rzymie. Kościoły pod jego wezwaniem najczęściej powstawały na wzgórzach, równie często poświęcano mu kaplice cmentarne.

Na swojego patrona obrała go Ruś. Podczas powstania styczniowego (1863) na powstańczych sztandarach obok polskiego Orła i litewskiej Pogoni znajdował się właśnie Archanioł Michał – znak Rusi, trzeciej ważnej składowej Rzeczypospolitej wielu narodów.

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: