spotkania na wschodzie
pl ru

Kultura, Inne

ŚWIĘTA FAUSTYNA KOWALSKA I BŁOGOSŁAWIONY MICHAŁ SOPOĆKO

1 sierpnia 1925 roku została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a 30 czerwca 1926 roku rozpoczęła w Krakowie nowicjat, jako s. Maria Faustyna od Najświętszego Sakramentu. Po złożeniu ślubów pracowała w klasztorach w Warszawie, Płocku, Wilnie i Krakowie. To podczas pobytu w Płocku (w lutym 1931 roku) otrzymała polecenie od Pana Jezusa, by szerzyła kult Jego miłosierdzia i by namalowała obraz znany dziś jako "Jezu, ufam Tobie!". Jednak niełatwo było zainteresować kogoś Bożym orędziem. Sytuacja uległa zmianie dopiero wtedy, gdy
s. Faustyna została przeniesiona do Wilna.

200px_Faustina
 Święta Faustyna Kowalska

Pomógł jej wówczas spowiednik wileńskich sióstr - ks. Michał Sopoćko. Urodził się on na Wileńszczyźnie w 1888 roku i w tych stronach pracował do 1947 roku, kiedy to musiał się przenieść do Białegostoku. Michał Sopoćko wielką czcią darzył Matkę Bożą, szczególnie Panią Miłosierdzia z Ostrej Bramy. Jej zawierzył całe swe życie, a przede wszystkim swe kapłańskie powołanie. Do Niej zawsze zwracał się z wątpliwościami. Drogi s. Faustyny Kowalskiej i ks. Michała Sopoćki po raz pierwszy przecięły się w 1933 roku. Początkowo spowiednik również nie przywiązywał zbytnio uwagi do wizji, o których opowiadała mu zakonnica. Dopiero później poprosił ją, by spisywała wszystko na kartkach, następnie by zaczęła prowadzić dzienniczek. Kiedy wileński malarz, Eugeniusz Kazimirowski, namalował wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego według objawień s. Faustyny, obraz po raz pierwszy został wystawiony na publiczny widok w Ostrej Bramie. Było to w dniach 26-28 kwietnia 1935 roku. Podczas tej uroczystości kazanie wygłosił ks. Michał Sopoćko. Początkowo sceptyczny teraz już całkowicie zaangażowany w dzieło szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia.

Sopo__ko

Ks. Michał Sopoćko przed 1938(1938)
Źródło:
http://www.jezuufamtobie.pl/kssopocko.php

Kilka miesięcy później, we wrześniu 1935 roku, również w Wilnie, Pan Jezus podyktował zakonnicy słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą polecił jako modlitwę przebłagalną za grzechy całego świata.

Siostra Faustyna Kowalska zmarła 5 października 1938 roku w Krakowie. Pochowano ją na zakonnym cmentarzu w Łagiewnikach. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 18 kwietnia 1993 roku, a kanonizował 30 kwietnia 2000 roku. Ksiądz Michał Sopoćko zmarł w Białymstoku w 1975 roku., beatyfikowany został przez papieża Benedykta XVI 28 września 2008 roku.

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: