spotkania na wschodzie
pl ru

Zabytki, Polskie Pogranicze

Polskie Pogranicze (6) | Wszystkie artykuły (6)

Kanał Augustowski - najdłuższy zabytek w Polsce
Kanał Augustowski jest unikalnym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego. Jego długość to 100 kilometrów, większość leży na terytorium Polski(82 km), mała część znajduje się na Białorusi. W skład kanału wchodzi 18 śluz oraz rzeki Netta i Czarna Hańcza oraz jeziora augustowskie. Zapraszamy do przeczytania artykułu Moniki Run.
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Podziemia kredowe w Chełmie
Zapraszamy do przeczytania artykułu o podziemiach kredowych w Chełmie. Zabytek jest niezwykle ciekawy, niespotykany już nigdzie w Europie, a dodatkowo Duch z podziemi spełnia życzenia! Ewenement, prawda? Polecamy także zwiedzić miasto Chełm we wschodniej Polsce, z jego zabytkami, atmosferą. Warto również poznać piękno całego województwa lubelskiego. Polecamy artykuł Moniki Run (Bernackiej)
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Hrubieszów
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi rejonami wschodniej Polski. Naszą wycieczkę zaczniemy od odwiedzenia Hrubieszowa, miasta powiatowego we wschodniej części województwa lubelskiego. Czy wiecie, gdzie urodził się autor ,,Faraona”, ,,Emancypantek”, noweli ,,Antek”? Czy słyszeliście o nieprzeciętnie uzdolnionym samouku matematyku, który stworzył arytmometr czyli maszynę liczącą, na bazie której w późniejszych czasach skonstruowano komputer? Odpowiedź znajdziecie poniżej. Zapraszamy do ciekawej lektury artykułu opracowanego przez Monikę Run
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Różanystok
W latach 80. XVI wieku przez spadkobierców kawalkatora Zygmunta Augusta Scipiona del Campo zostaje założony folwark dworsko-ogrodowy zwany Tabenszczyzną lub Krzywym Stokiem. W połowie XVII wieku Krzywy Stok staje się własnością Szczęsnego Tyszkiewicza. Szczęsny i jego żona Eufrozyna byli kolatorami w roku 1661 drewnianego kościoła w ich posiadłościach. W 1663 roku przybywają z Sejn oo. dominikanie i na prośbę rodziny Tyszkiewiczów stają się opiekunami cudownego obrazu. Kult Matki Bożej oraz łaski udzielane przez Nią powodują zmianę nazwy miejscowości w roku 1663 z Krzywego Stoku na Różanystok. Historia wsi jest nierozerwalnie złączona z historią sanktuarium maryjnego.
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Kruszyniany
Kruszyniany – wieś w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Krynki.
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Bohoniki
Rotmistrz Olejewski otrzymał Bohoniki od króla Jana III Sobieskiego jako rekompensatę za niewypłacony żołd. Istnieje także bardziej romantyczna wersja, każąca wierzyć, że król obdarował włościami Tatara, który za wierna służbę u jego boku otrzymać miał tyle ziemi, ile zdąży objechać konno w ciągu całego dnia.
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej