spotkania na wschodzie
pl ru

Zabytki

Ukraina (2) | Polskie Pogranicze (6) | Rosja (3) | Białoruś (7) | Wszystkie artykuły (18)

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie
Artykuł pt. "Cmentarz Łyczakowski we Lwowie" Moniki Bernackiej został zgłoszony w ramach ogłoszonego przez Stowarzyszenia Edukacja i Nauka konkursu dziennikarskiego. "Piękno położonego we wschodniej stronie miasta cmentarza Łyczakowskiego najlepiej charakteryzuje zdanie, iż sama przyroda ułożyła się tu na kształt mogilnika dla ludności Lwowa". Zapraszamy do lektury!
Zabytki, Ukraina więcej
Krym
Prezentujemy artykuł Moniki Bernackiej zachęcający do zwiedzenia Krymu - być może będzie on dla Państwa inspiracją do wakacyjnych wyjazdów!
Zabytki, Ukraina więcej
Kanał Augustowski - najdłuższy zabytek w Polsce
Kanał Augustowski jest unikalnym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego. Jego długość to 100 kilometrów, większość leży na terytorium Polski(82 km), mała część znajduje się na Białorusi. W skład kanału wchodzi 18 śluz oraz rzeki Netta i Czarna Hańcza oraz jeziora augustowskie. Zapraszamy do przeczytania artykułu Moniki Run.
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Podziemia kredowe w Chełmie
Zapraszamy do przeczytania artykułu o podziemiach kredowych w Chełmie. Zabytek jest niezwykle ciekawy, niespotykany już nigdzie w Europie, a dodatkowo Duch z podziemi spełnia życzenia! Ewenement, prawda? Polecamy także zwiedzić miasto Chełm we wschodniej Polsce, z jego zabytkami, atmosferą. Warto również poznać piękno całego województwa lubelskiego. Polecamy artykuł Moniki Run (Bernackiej)
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Hrubieszów
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi rejonami wschodniej Polski. Naszą wycieczkę zaczniemy od odwiedzenia Hrubieszowa, miasta powiatowego we wschodniej części województwa lubelskiego. Czy wiecie, gdzie urodził się autor ,,Faraona”, ,,Emancypantek”, noweli ,,Antek”? Czy słyszeliście o nieprzeciętnie uzdolnionym samouku matematyku, który stworzył arytmometr czyli maszynę liczącą, na bazie której w późniejszych czasach skonstruowano komputer? Odpowiedź znajdziecie poniżej. Zapraszamy do ciekawej lektury artykułu opracowanego przez Monikę Run
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
PAŁAC ZIMOWY W SANKT PETERSBURGU
Pałac Zimowy jest przykładem przepięknej carskiej rezydencji. Posiada ciekawą architekturę, bogatą kolekcję dzieł sztuki, które znajdują się w Ermitażu. Jest to najciekawszy i najważniejszy zabytek Sankt Petersburga, a także unikat w skali Europy. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu Moniki Run.
Zabytki, Rosja więcej
KREML
Kreml w Rosji to piękna, ogromna budowla z czerwonej cegły z murami obronnymi, wieżami i basztami. Składa się z zespołu budynków administracyjnych i sakralnych. Powstała w stylu renesansowym na przełomie XII - XIX wieku. Na Kreml prowadzą dwie baszty: Borowicka i Trocka. Zostały one zaprojektowane w stylu renesansowym przez dwóch Włochów: Pietra Antonia Solariego i Bona Friazina. Zapraszamy do lektury artykułu Moniki Run
Zabytki, Rosja więcej
MOSKWA
Moskwa - stolica, największe miasto Rosji oraz największe miasto w Europie (11,88 mln ludzi). Leży w zachodniej części kraju nad rzeką Moskwą. Obecnie jedno z najważniejszych ośrodków finansowych świata. W 2011 roku Moskwa zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby zamieszkujących ją miliarderów (79 osób). Polecamy artykuł Pani Moniki Run.
Zabytki, Rosja więcej
MIR
Mir - miejscowość w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Leży około 175 kilometrów od granicy z Polską oraz 88 kilometrów od Mińska. Mieszka tam 2,4 tysiąca mieszkańców. Po drugiej wojnie światowej miejscowość ta znalazła się poza granicami Polski i weszła w skład dzisiejszej Białorusi.
Zabytki, Białoruś więcej
Mogiły żołnierskie na grodzieńskich cmentarzach
Żołnierze polegli w latach 1919-1920 spoczywają na trzech grodzieńskich nekropoliach: najstarszym katolickim cmentarzu grodzieńskim, jakim jest cmentarz farny, nazywany przez mieszkańców Grodna cmentarzem bernardyńskim, na cmentarzu franciszkańskim oraz na cmentarzu wojskowym, założonym z początkiem XX wieku.
Zabytki, Białoruś więcej
Różanystok
W latach 80. XVI wieku przez spadkobierców kawalkatora Zygmunta Augusta Scipiona del Campo zostaje założony folwark dworsko-ogrodowy zwany Tabenszczyzną lub Krzywym Stokiem. W połowie XVII wieku Krzywy Stok staje się własnością Szczęsnego Tyszkiewicza. Szczęsny i jego żona Eufrozyna byli kolatorami w roku 1661 drewnianego kościoła w ich posiadłościach. W 1663 roku przybywają z Sejn oo. dominikanie i na prośbę rodziny Tyszkiewiczów stają się opiekunami cudownego obrazu. Kult Matki Bożej oraz łaski udzielane przez Nią powodują zmianę nazwy miejscowości w roku 1663 z Krzywego Stoku na Różanystok. Historia wsi jest nierozerwalnie złączona z historią sanktuarium maryjnego.
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Kruszyniany
Kruszyniany – wieś w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Krynki.
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Bohoniki
Rotmistrz Olejewski otrzymał Bohoniki od króla Jana III Sobieskiego jako rekompensatę za niewypłacony żołd. Istnieje także bardziej romantyczna wersja, każąca wierzyć, że król obdarował włościami Tatara, który za wierna służbę u jego boku otrzymać miał tyle ziemi, ile zdąży objechać konno w ciągu całego dnia.
Zabytki, Polskie Pogranicze więcej
Synagoga barokowa w Słonimiu

Zabytki, Białoruś więcej
Majątek Albertyn w Słonimiu

Zabytki, Białoruś więcej
Kościół katolicki w Słonimiu

Zabytki, Białoruś więcej
Kościół i klasztor bernardynów w Słonimiu

Zabytki, Białoruś więcej
Kościół i klasztor bernardynek w Słonimiu

Zabytki, Białoruś więcej