spotkania na wschodzie
pl ru

Zabytki, Polskie Pogranicze

Hrubieszów

Miasto i gmina usytuowana we wschodniej Polsce w województwie lubelskim, leży w ramionach Huczwy i Bugu, w odległości 18 km od granicy z Ukrainą (przejście graniczne w Zosinie). Jest to najdalej na wschód wysunięte miasto w Polsce. Leży na terenie Kotliny Hrubieszowskiej. To region rolniczy z najżyźniejszymi glebami w Polsce - czarnoziemami. Powiat i miasto znajdują się na terenie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Od wieków było to miasto wielokulturowe, obok Polaków i Rusinów żyło tu bardzo wielu Żydów. Miasto leżało na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1255 roku. Prawo miejskie magdeburskie Hrubieszów otrzymał w 1400 roku.

W 1816 roku na swoich dobrach Stanisław Staszic założył ,,Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie”. Była to pierwsza w Europie organizacja przedspółdzielcza, działała do 1945 roku. W XIX wieku Hrubieszów był drugim co do wielkości miastem guberni lubelskiej (po Lublinie). W 1909 roku żyło tu ok.15 tysięcy mieszkańców, w 2012 roku-18 tysięcy.

W okolicach miasta znajdują się znane na całym świecie wczesnowieczne cmentarzyska, kurhany, odkrycia archeologiczne w miejscowościach Gródek, Kryłów i Masłomęcz.

Cerkiew Prawosławna

Najbardziej znanym zabytkiem jest Cerkiew Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Wzniesiona w 1873 roku, murowana, styl wschodnio-bizantyjski. Posiada 13 kopuł (unikat w skali europejskiej). We wnętrzu-dekoracje malarskie, postacie świętych, proroków, ikonostas z XIX wieku, barokowe obrazy z XVIII i XIX wieku (Matka Boska z Dzieciątkiem, Zaśnięcie Matki Boskiej i Chrystusa dobrego Pasterza).

Znane są też hrubieszowskie uliczki handlowo- usługowe - tzw.,,sutki”, pochodzące z XIX wieku. Są to murowane kramy, wzorowane na wschodnich bazarach z charakterystyczna wąską uliczką pośrodku. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zachowały się takie kramy.

Zachował się również Kościół pw. św. Mikołaja, dom Kiesewetterów, dworek Golakowskich, dworek Du Chateau, koszary wojskowe.

W Hrubieszowie urodziło się wiele znanych osób m.in. :

1. Bolesław Prus - pisarz okresu pozytywizmu, publicysta, popularyzator wiedzy.

2. Abraham Stern - nieprzeciętnie uzdolniony matematyk, samouk, skonstruował maszynę liczącą, zwaną arytmometrem (machina do dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia). Była to jedna z pierwszych w świecie maszyn liczących.

3. Wiktor Zin - rysownik, architekt, pracownik naukowy.

4. Stanisław Dobrzański - polityk, minister obrony narodowej.

5. Irena Jun- aktorka teatralna i telewizyjna.

6. Tomasz Kiełbowicz - piłkarz Legii Warszawa

7. Adam Niklewicz- artysta ilustrator, wykonywał ilustracje do znanych magazynów m.in. ,,Newsweek”, ,,Time”, ,,New York Times”.

8. Joanna Racewicz- dziennikarka telewizyjna.

W Hrubieszowie przebywali oraz działali m.in. Stanisław Staszic, Bolesław Leśmian, Henryk Dobrzański, Stanisław Basaj.

Zapraszam do odwiedzenia tego pięknego miasta. Oprócz ciekawych zabytków można spędzić tu czas na sportowo. Chociażby wynająć kajaki i udać się na spływ po Bugu- jedynej w Europie dzikiej , nieuregulowanej rzece. Wrażenia gwarantowane! Można również wsiąść na rower i udać się na wycieczkę po przepięknych leśnych terenach Hrubieszowszczyzny. Stąd mamy niedaleko na Ukrainę, do ,,miasta idealnego” Zamościa wpisanego na Listę Unesco, Chełma, na Roztocze i Roztoczańskiego Parku Narodowego, Lublina ze Starówką, Zamkiem i Kaplicą św. Trójcy.

Polecam strony internetowe:

www.miasto.hrubieszów.pl

www.lubiehrubie.pl

www.hrubieszów.info.pl

www.hrubieszowska.pl

Opracowała Monika Run

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: