spotkania na wschodzie
pl ru

Zabytki, Polskie Pogranicze

Kanał Augustowski - najdłuższy zabytek w Polsce

Jest unikalnym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego. Jego długość to 100 kilometrów, większość leży na terytorium Polski (82 km), mała część znajduje się na Białorusi. W skład kanału wchodzi 18 śluz oraz rzeki Netta i Czarna Hańcza oraz jeziora augustowskie.

Kanał Augustowski to największa inwestycja Królestwa Polskiego. W 1823 roku Prusy nałożyły ogromne cła na towary przewożone przez swoje terytorium. Transport Wisłą stał się niezwykle kosztowny, dlatego też szukano innego sposobu docierania do Bałtyku. W 1825 roku rozpoczęła się budowa kanału. Ignacy Prądzyński, generał i hydrotechnik, samouk, wpadł na pomysł wybudowania okrężnej drogi wodnej. Trasa miałaby przebiegać przez Niemen, Dubissę i Windawę aż do Widawy-portu bałtyckiego. Trzeba było tylko sztucznie złączyć Niemen z Biebrzą – przekopując Kanał Augustowski. Sześć lat po podwyżce ceł popłynęły nim pierwsze towary. Dopiero w 1990 roku ustał transport tą drogą.


Dziś kanał wykorzystywany jest głównie przez kajakarzy, którzy urozmaicają sobie nim spływ Czarną Hańczą. Wiosłowanie kanałem bywa monotonne, ale za to emocji dostarczają śluzy. Po otwarciu wielkich, sosnowych wrót kajaki wpływają grupami do wodnej ,,windy”, która unosi się lub opada nawet o 3,5 metra.

Po kanale pływają również statki Żeglugi Augustowskiej i przewożą rocznie około 100 tysięcy pasażerów. Najbardziej znanym szlakiem jest trasa ,,Papieska”(płynął nią papież Jan Paweł II). Trasa szlaku: port w Augustowie, rzeka Netta, Jezioro Necko, rzeka Klonownica, Jezioro Białe, śluza w Przewięzi, Jezioro Studzieniczne, powrót do portu w Augustowie.

Kanał jest częścią Szlaku Batorego i wraz z zespołem budynków został uznany jako Pomnik Historii. Jest też włączony w Europejski Szlak Tematyczny - Transport i Komunikacja. Jest również częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Opracowała Monika Run

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: