spotkania na wschodzie
pl ru

Zabytki, Rosja

PAŁAC ZIMOWY W SANKT PETERSBURGU

 Opracowanie artykułu Monika Run

Pałac Zimowy

Pałac Zimowy jest przykładem przepięknej carskiej rezydencji. Posiada ciekawą architekturę, bogatą kolekcję dzieł sztuki, które znajdują się w Ermitażu. Jest to najciekawszy i najważniejszy zabytek Sankt Petersburga, a także unikat w skali Europy.

Budynek został wybudowany w stylu barokowym, wzorowano go na francuskim Wersalu. Wzniesiono go dla carycy Elżbiety nad brzegiem Newy. Obiekt ukończono dopiero po jej śmierci a zamieszkała w nim jako pierwsza caryca Katarzyna II. Architektem był Włoch Bartolomeo Rastrelli. Do 1905 roku była to zimowa rezydencja cara. Po wielkim pożarze w 1837 roku car Mikołaj I zlecił odbudowę wnętrz. Wtedy odtworzono je w stylu klasycystycznym. Prace miały być ukończone w ciągu roku więc we wnętrzach palono ogień. W czasie I wojny światowej mieścił się tu szpital polowy. Od 1917 roku urzędował tu Rząd Tymczasowy, stąd też nastąpił szturm bolszewików, co dało początek rewolucji październikowej. Od 1922 roku wszystkie zabudowania są własnością jednego z największych i niezwykle bogatych muzeów na świecie - Ermitażu. Na początku wartościowe przedmioty kupowała caryca Katarzyna II. Dzięki pomocy Denisa Diderota nabywała prace malarzy francuskich m.in. Jeana-Antoinea Watteau, Nicolasa Poussina, a także dzieła Rembrandta, Tycjana czy Rafaela.

Najciekawszymi pomieszczeniami w Pałacu Zimowym są Mała sala Tronowa z posrebrzanym tronem z 1731 roku, Sala Malachitowa zawierająca kolumny i wazy wytworzone z 2 ton cennego zielonego minerału. Warto zobaczyć również Schody Jordańskie, z których rodzina carska w czasie ceremonii Chrztu Pańskiego obserwowała obrzędy poświęcenia wód Newy. Jest też Sala Mikołaja, w której odbywały się najważniejsze bale dworskie oraz Sala Herbowa ze złotymi kolumnami zawierająca kolekcję sreber europejskich. W pałacu znajduje się 1057 pokojów i sal. Większość z nich jest udostępniona do zwiedzania.

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: