spotkania na wschodzie
pl ru

Zabytki, Rosja

MOSKWA

Monika Run

Moskwa - stolica, największe miasto Rosji oraz największe miasto w Europie (11,88 mln ludzi). Leży w zachodniej części kraju nad rzeką Moskwą. Obecnie jedno z najważniejszych ośrodków finansowych świata. W 2011 roku Moskwa zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby zamieszkujących ją miliarderów (79 osób).

Najbardziej znaną wizytówką Rosji jest przepiękna cerkiew Wasyla Błogosławionego. W jej skład wchodzą kolorowe cebulaste kopuły. Według legendy Iwan Groźny nakazał oślepić autora budowli Postnika Jakowlewa, aby ten już nigdy nie stworzył wspanialszej budowli. Przy placu Czerwonym stoją także: Mauzoleum Lenina, GUM- największy w Rosji dom towarowy, a także dawna twierdza carów- Kreml. Dziś Kreml to siedziba prezydenta a jej wieże ozdabiają rubinowe gwiazdy. Wśród nich króluje Spasska Wieża, która jest najwyższa. W sylwestrową noc moskwiczanie patrząc na piękny zegar umieszczony na niej odmierzają czas do północy. Na terenie Kremla znajduje się także najważniejsza świątynia Moskwy czyli Sobór Uspienski, obok niego znajduje sie Car-największy niezawieszony dzwon na świecie. W 1990 roku historyczne centrum miasta Kreml i pałac czerwony wraz z okalającymi go obiektami wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aby odpocząć i odetchnąć od poważnej i oficjalnej atmosfery Kremla można skierować się na przebiegający w pobliżu piękny Stary Arbat. Jest to ulica w centrum Moskwy, miejsce spotkań artystów i intelektualistów. To słynny deptak moskiewski, tu mieszkali m.in. Aleksander Puszkin, Bułat Okudżawa czy Andriej Bieły.

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: