spotkania na wschodzie
pl ru

Zabytki, Białoruś

MIR

Opracowała Monika Run

Mir - miejscowość w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Leży około 175 kilometrów od granicy z Polską oraz 88 kilometrów od Mińska. Mieszka tam 2,4 tysiąca mieszkańców. Po drugiej wojnie światowej miejscowość ta znalazła się poza granicami Polski i weszła w skład dzisiejszej Białorusi.

W przeszłości Mir był ważnym ośrodkiem handlu. Była to osada wielokulturowa, w ciągu wieków osiedlali się tu ludzie różnych wyznań oraz narodowości. Efektem tego są budowle z różnych kultur -cerkwie, synagogi, meczety, kościoły.

Najbardziej znaną budowlą Miru jest forteca kamienno-ceglana. Jest to najcenniejszy zabytek gotycko-renesansowy Białorusi. Budowę zamku rozpoczęto w XV wieku, a jego pomysłodawcą był starosta brzeski i kowieński Jerzy Illinicz. Na początku XVI wieku były tu tylko mury obwodowe, jednopiętrowy budynek w południowo-zachodniej części oraz baszty. Budynek pełnił funkcje obronne. Pierwotnie ściany miały 3 metry grubości i sięgały 13 metrów wysokości. W drugiej połowie XVI wieku zamek mirski przeszedł w ręce książąt Radziwiłłów. Oni właśnie przebudowali go i nadali styl renesansowy. Podwyższono go o trzy kondygnacje i stał się obiektem pałacowym. Zamurowano strzelnicę, przebito okna oraz zmieniono średniowieczne korony murów. Na początku XVII wieku Zamek został otoczony fortyfikacjami ziemnymi. W latach 1655-1706 obiekt został zniszczony podczas najazdu Szwedów. Potem go odbudowano, by stał się rezydencją m.in. wojewody wileńskiego Karola Stanisława Radziwiłła. Zaprojektowano także piękny ogród w stylu włoskim. Posadzono drzewa cytrusowe, bukszpan, mirt, figowce. Zamek był kilkakrotnie napadany, niszczony i odbudowywany. Na przełomie XIX i XX wieku zamek został zakupiony przez Mikołaja Światopełka-Mirskiego herbu Białynia. Rodzina Mirskich podjęła się przebudowy rezydencji według projektu architekta Teodora Bursze. Budowla była w ich posiadaniu do 1939 roku. Po wojnie zniszczony zamek przeszedł w ręce państwa. Dopiero kilka lat temu obiekt odrestaurowano. W 2000 roku obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Naturalnego UNESCO. Dziś turyści mogą zwiedzać zamek. W jego wnętrzach znajduje się Muzeum Sztuki i Wnętrz, sale konferencyjne, luksusowy hotel, restauracja. W okresie letnim na jego dziedzińcu odbywają się ciekawe atrakcje i spotkania m.in. wieczorki muzyczne. Natomiast nieopodal zamku spotykają się grupy rekonstrukcyjne, które biorą udział w turniejach rycerskich.

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: