spotkania na wschodzie
pl ru

Zabytki, Ukraina

Krym

Opracowała Monika Bernacka

Półwysep na Ukrainie położony między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim. Miejsce to było ulubionym kierunkiem letniego odpoczynku carów, rosyjskich literatów Związku Radzieckiego. Zabytki i wyjątkowy krajobraz: góry z jaskiniami, malownicze skaliste zatoki, wodospady, wąwozy, równinne obszary stepowe ze słonymi jeziorami do dziś przyciągają wielu turystów.

Półwysep ma niewielki obszar-25 700 km.kw. (taki jak nasze województwo lubelskie ), a długość linii brzegowej wynosi 1000 kilometrów. Miejsce to posiada miejsca o różnorodnym charakterze. Ciekawie spędzą tutaj czas miłośnicy górskich wędrówek, plażowania, wspinaczki skałkowej lub jaskiniowej. Znajduje się tutaj wiele doskonale przygotowanych uzdrowisk, a w nich np. zabiegi delfinoterapii (unikalne w całej Europie). Położenie na granicy pomiędzy wschodem a zachodem sprawiło, że zachowały się tu różne zabytki: starożytne ruiny, średniowieczne twierdze, ormiańskie klasztory oraz tarskie pałace i meczety.

Najciekawsze miejsca na Krymie są w rejonie Bakczysaraju. W dawnej stolicy chanatu krymskiego zachował się Pałac Chanów Krymskich. Kompleks zajmuje około 4 ha (kiedyś znacznie więcej). Są tu zadziwiające lekkością dwupoziomowe budynki, bogato rzeźbione, z freskami, wśród sadów. Do dziś zachowały się dwa meczety, harem, cmentarz chanów, letnie domy chanów i gości oraz wiele elementów małej architektury. W pobliżu Bakczysaraju znajduje się miasto wykute w skale- Czufut- Kale.

Piękna jest południowa część półwyspu- Jałta. Można tu zobaczyć pałac carski w Liwadii. Jest też Jaskółcze Gniazdo w Gasprze czyli neogotycki zamek na skraju urwiska, symbol Krymu oraz pałac hrabiego Woroncowa w Ałupce. To niezwykła budowla łącząca w sobie elementy baroku, gotyku oraz stylu mauretańskiego.


Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: