spotkania na wschodzie
pl ru

Wspomnienia, Białoruś

Białoruś (3) | Wszystkie artykuły (3)

POLACY NA BRASŁAWSZCZYŹNIE
Brasławszczyzna - kresy Kresów II Rzeczypospolitej. Losy Polaków tam mieszkających są bardzo różnorodne: niektórzy z nich zostali wywiezieni na Syberię, niektórzy sami w ramach repatriacji przeprowadzili się do Polski, większość jednak została na swojej autochtonicznej ziemi, przekazując młodszym pokoleniom polską kulturę, język. W niniejszym artykule prezentujemy trzy książki rodowitego brasławianina Pana Stanisława Szałygo, który od 1957 roku mieszka w Polsce, ale wciąż żywe ma wspomnienia o swojej Małej Ojczyźnie - Brasławszczyźnie.
Wspomnienia, Białoruś więcej
Wspomnienia kresowe o Brasławszczyźnie
Pamiętam jak w dni świąteczne jechałem z ojcem do kościoła parafialnego w Drui. Mój parafialny kościół w Drui p.w. św. Trójcy wyglądał wspaniale. Jego strzelista pięciokondygnacyjna wieża, była widoczna z dalekiej odległości. Na wierzy znajdowały się dwa wielkie dzwony. Renesansowy „Zygmunt” oraz ogromny dzwon „Kazimierz”, podarowany przez fundatora świątyni podkanclerza litewskiego − Kazimierza Lwa Sapieha wykonany w słynnej ludwisarni Hansa Bohema w Krakowie. Dźwięk dzwonów w pogodne dni słychać było na odległość dwunastu kilometrów. „Kazimierz” był używany tylko przy specjalnych okazjach: gdy wybuchła wojna, umarł papież czy król.
Wspomnienia, Białoruś więcej
Słobódka na Brasławszczyźnie
Nieduża miejscowość Słobódka w rejonie brasławskim na Białorusi jest perełką turystyczną Krainy Brasławskich Jezior! Stanisław Szałygo w niniejszym artykule przedstawia wspomnienia o tej miejscowości sprzed kilkudziesięciu lat. Zachęcamy do lektury i odwiedzenia tej miejscowości!
Wspomnienia, Białoruś więcej