spotkania na wschodzie
pl ru

Wspomnienia, Białoruś

Wspomnienia kresowe o Brasławszczyźnie

WSPOMNIENIA KRESOWE

Po latach dano mi było zawitać w rodzinne strony. Odwiedzić cmentarz, gdzie na wieczne czasy pozostał mój ojciec.

Krajobraz jaki zobaczyłem, był przerażający. Do dziś widzę, co pozostało z mojej rodzinnej wsi Korzeniki. We wsi, która liczyła około dwudziestu gospodarstw, obecnie pozostały dwie rozwalające się chałupy. Jedna z nich wyglądała przerażająco, okna zabite deskami, dookoła rosły chwasty. Koło drugiej chałupy zauważyłem młodą kobietę. Z zaciekawieniem podszedłem porozmawiać. Jak się okazało, ta młoda kobieta mieszka w Rydze, przyjechała do chorej matki. W chałupie na łóżku leży chora starsza kobieta, która wcale nie wstaje z łóżka. Nie ma komu nawet podać szklankę wody, nie ma nawet sąsiadów. Wszyscy mieszkańcy opuścili wieś, młodsi wyjechali do miasta, by zarobić na utrzymanie, a starsi pomarli. Ta ostatnia mieszkanka tej wsi, dogorywa na łożu, jakby czeka na to, by jak najprędzej odejść z tego świata i nie być zawadą dla swej córki, która mieszka daleko w mieście i nie może na co dzień zaopiekować się swoją schorowaną mamą.

Cmentarz, gdzie spoczywają moi przodkowie i mój ojciec, jest porośnięty, dzikimi krzakami, trawą wysoką, tak że trudno nawet odnaleźć mogiły. Mogił jako takich w ogóle nie ma, tylko gdzie niegdzie, w krzakach stoją pomniki zniszczone zębem czasu. Na niektórych pomnikach można jeszcze choć z trudem odczytać imiona tych, co tam spoczywają. Kilka mogił nawet mają metalowe ogrodzenia i pomniki w dobrym stanie, widać że ich bliscy w niedalekiej przeszłości odnowili pomniki.

W środkowej części, wyróżniają się dwa wielkie krzyże. Jeden z nich ledwie się trzyma, czas zrobił swoje, drugi młodszy, stawiany za mojej pamięci, jeszcze mocno się trzyma. Z cmentarnej góry, widać krajobraz, całe połacie ziemi, porośnięte chwastami. Jak okiem sięgnąć nie da się zauważyć żadnej chałupy. Zniknęły całe gospodarstwa, całe wsie, które w nie tak odległej przeszłości, bo za mojej pamięci, tętniły życiem. W odległości nie całego kilometra była wieś Kowalewszczyzna, po której nie pozostał żaden ślad. Zginęły następne miejscowości, takie jak Korzeniki, Ozierawki, Kurmielowo, Świderszczyzna, Jasienowszczyzna i wiele innych. Ich ziemie stały się nikomu nie potrzebne, porastają chwastami…

Odmówiwszy krótką modlitwę za dusze moich bliskich, z bólem w sercu opuściłem cmentarz.

W tych okolicach ziemia stała się bezwartościowa, została ona włączona do kołchozu. Tam też nie ma ludzi do pracy. Młodzież uciekła do miasta, a starzy opuściły ten padół, nawet przed czasem. Z tęsknoty za swymi dziećmi, które znalazły się daleko od swych rodzinnych domostw. Zapomniały o swych starszych, w niejednym wypadku, schorowanych rodzicach.

Pamiętam, za czasów mego dzieciństwa, te okolice tętniły życiem, ich mieszkańcy uprawiali ziemię, rodzili dzieci, które chodziły do szkoły, bawiły się. Było wiele młodzieży, która organizowała zabawy, na których grali wiejscy muzykanci. Młodzież bawiła się, dziewczęta pięknie śpiewały ich rodzice czy nawet dziadkowie, przyglądali się i cieszyli ich serca.

W obecnych czasach te miejscowości opustoszały, ziemia stała się nikomu nie potrzebna. Tereny kresowe wyludniają się.

Pamiętam jak w dni świąteczne jechałem z ojcem do kościoła parafialnego w Drui. Mój parafialny kościół w Drui p.w. św. Trójcy wyglądał wspaniale. Jego strzelista pięciokondygnacyjna wieża, była widoczna z dalekiej odległości. Na wierzy znajdowały się dwa wielkie dzwony. Renesansowy „Zygmunt” oraz ogromny dzwon „Kazimierz”, podarowany przez fundatora świątyni, podkanclerza litewskiego − Kazimierza Lwa Sapieha, wykonany w słynnej ludwisarni Hansa Bohema w Krakowie. Dźwięk dzwonów w pogodne dni słychać było na odległość dwunastu kilometrów. „Kazimierz” był używany tylko przy specjalnych okazjach: gdy wybuchła wojna, umarł papież czy król.

Zespół kościoła i klasztoru bernardynów wzniesiono w latach 1643-1646 przez właściciela miasta podkanclerza litewskiego Kazimierza Lwa Sapiehę. Przebudowano go w drugiej połowie XVIII wieku. Po kasacie klasztoru w 1852 r. służył jako kościół parafialny.

Do kościoła przylega dwukondygnacyjny budynek klasztoru, tworząc zamknięty czworobok zabudowań z wewnętrznym dziedzińcem. Całość otacza ogrodzenie z barokową bramą.

W czasie II wojny światowej w roku 1944, kościół w Drui został uszkodzony przez bombę lotniczą i spłonął. Zniszczeniu podczas pożaru uległo cenne wyposażenie ruchome, m. in. rokokowe organy, obrazy, drewniane rzeźby. Po wojnie odremontowany i po zakończeniu remontu w tymże 1948 roku został zamknięty przez władze bolszewickie. Urządzono w nim magazyn nawozów sztucznych. Wjeżdżając ciągnikami do kościoła, zniszczono posadzki. Z wierzy usunięto krzyż. Latami nie remontowano, mury kościoła niszczały. Odpadły tynki ze ścian wewnętrznych i na zewnątrz, nawet cegła wykruszała się. Uległ zniszczeniu dach, który wpadł do środka. W środku nawet wyrosły drzewa, które rozsadzały mury. Wysokie zdewastowane mury z daleka wyglądały przerażająco, które swym wyglądem wołały o pomstę do nieba.

Dopiero w 1989 r. zrujnowaną świątynię zwrócono wiernym. Rozpoczął się remont, podczas którego odnowiono i częściowo zrekonstruowano barokowo-rokokowy wystrój wnętrza. Wyróżnia się późnobarokowy trójkondygnacyjny ołtarz główny z lat 1764-1767 oraz ambona i cztery ołtarze boczne w stylu rokokowym.

W obecnych czasach kościół został odremontowany. Wieża nie jest taka wysoka jak była, odremontowano tylko trzy kondygnacje z krzyżem u góry. W jednym z ołtarzy częściowo pozostawiono obramowanie, jako pamiątkę, po zniszczeniach, powstałych za czasów bolszewickich. Tak wyglądało całe wnętrze kościoła.

W przeszłości w Drui istniały jeszcze dwa inne kościoły katolickie św. Jana i św. Antoniego, po których dziś nie ma śladów.

W modlitwach, dziękuję Panu, że te nieludzkie czasy się skończyły i dzięki ofiarności parafian kościół został odremontowany.

A dla mnie Pan pozwolił nawiedzić kościół i wziąć udział w uroczystościach obchodów 400-lecia kościoła p. w. św. Trójcy.

                                  Autor: Stanisław Szałygo

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: