spotkania na wschodzie
pl ru

Podróże

Inne (1) | Litwa (1) | Polskie Pogranicze (2) | Ukraina (2) | Wszystkie artykuły (6)

Dyneburg – miasto polskie
Autorką artykułu na temat polskiego miasta Dyneburg jest Anna Szukstule. Praca została zgłoszona na konkurs dziennikarski zorganizowany przez Stowarzyszenie Edukacja i Nauka. Miasto było założone w 1275 roku przez zakon kawalerów mieczowych, na miejscu tym został zbudowany zamek. Historia Dyneburgu jest ściśle związana z Polską. W latach 1559-1772 Dyneburg znajdował się w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako stolica Inflant Polskich. Zapraszamy do lektury!
Podróże, Inne więcej
Wilno
Podróż do Wilna zmusza do refleksji. Bogactwo kulturowe Wilna to dorobek ponad 600-letniej historii wieloetnicznej ludności tego miasta. Dla nas Polaków to ,,miłe miasto - z duszą” ma szczególne znaczenie. Wiele miejsc takich jak Ostra Brama, cmentarz na Rossie, miejsca związane z Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, polskimi nazwami placów i ulic- bez względu na okoliczności historii pozostaną w naszym sercu i pamięci. Dzisiejsze Wilno to miasto 580-tysieczne, stolica niepodległej Litwy. Jego serce stanowi piękna Starówka, jedna z większych w Europie. Historię Litwy tworzą także Troki i Kowno - stolice Litwy w różnych okresach jej dziejów. Artykuł Moniki Run - polecamy
Podróże, Litwa więcej
Niedzielna podróż . Koterka - Tokary - Telatycze - Milejczyce - Ploski.
Są miejsca, do których wracam przyciągany ich magnetyczną mocą, potrzebą duchową, sam nie wiem, jak to nazwać, by nie zabrzmiało zanadto patetycznie. Jednym z takich miejsc jest Koterka. Odkryłem ją ledwie kilka lat temu, nie pamiętam dokładnie czy 3 czy 4 czy może 5. Niewielka wioska zagubiona w lesie tuż przy granicy z Białorusią. Przy czym nie sama wioska - a właściwie kilka zabudowań - choć bez wątpienia urokliwych zmusza mnie do powrotu, lecz cerkiewka znajdująca się dosłownie tuż przed samym szlabanem wskazującym na granicę państwa. Chcący odwiedzić cerkiewkę muszą się liczyć z tym, że zostaną spisani i szczegółowo przepytani o cel przyjazdu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Jest to rutynowa kontrola podyktowana względami bezpieczeństwa i nie warto tego traktować jako swego rodzaju utrudnienia, po prostu różne szemrane typy pojawiają się przy granicy i nigdy nie wiadomo z kim mamy do czynienia - przemyt ludzi, narkotyków, handel ludźmi, kontrabanda, wszystko tu jest możliwe.
Podróże, Polskie Pogranicze więcej
Niedzielna podróż. Różanystok-Bohoniki-Kruszyniany
50 minut jazdy samochodem, 65 kilometrów od Białegostoku, mała wieś z sanktuarium maryjnym w Różanymstoku koło Dąbrowy Białostockiej. Wieże kościoła ufundowanego przez Tyszkiewiczów, którzy mieli tu też swój dwór, wyrastają wśród soczystozielonych pól, zalanych porannym, intensywnym już słońcem, teren delikatnie pofałdowany. Z jednej z tych wież podobno widać zabudowania Grodna, czego nie miałem niestety możliwości sprawdzić, choć jest to wielce możliwe - w prostej linii Grodno nie może być oddalone o więcej niż 20 kilometrów.
Podróże, Polskie Pogranicze więcej
Relacja z wyjazdu na Ukrainę Zachodnią
Poznaliśmy się w Warszawie. Jako grupa studentów z Ukrainy, Rosji i Białorusi przyjechaliśmy do Polski na wizytę w ramach projektu Study Tours to Poland. Tak bardzo zaprzyjaźniliśmy się z wolontariuszami – studentami, którzy opiekowali się nami w czasie projektu, że koniecznie chcieliśmy jeszcze raz się spotkać. I udało się! Polacy bardzo chcieli zobaczyć Lwów, więc chętnie zaprosiłem ich do siebie, bo we Lwowie studiuję i mieszkam od kilku lat.
Podróże, Ukraina więcej
Truskawiec
Truskawiec - miasto leżące na Ukrainie, niedaleko Drohobycza, około 100 km na południe od Lwowa, 90 km od granicy z Polską. Położony jest na przedpolu Gorganów we wschodnich Karpatach, w kompleksie lasów i wzgórz na wysokości ok.400 m n.p.m. To jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych uzdrowisk na Ukrainie. W XIX wieku uzdrowisko to było porównywane z Krynicą. Polecamy artykuł Moniki Run.
Podróże, Ukraina więcej