spotkania na wschodzie
pl ru

Podróże, Litwa

Wilno

Podróż do Wilna zmusza do refleksji. Bogactwo kulturowe Wilna to dorobek ponad 600-letniej historii wieloetnicznej ludności tego miasta. Dla nas Polaków to ,,miłe miasto - z duszą” ma szczególne znaczenie. Wiele miejsc takich jak Ostra Brama, cmentarz na Rossie, miejsca związane z Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, polskimi nazwami placów i ulic- bez względu na okoliczności historii pozostaną w naszym sercu i pamięci. Dzisiejsze Wilno to miasto 580-tysieczne, stolica niepodległej Litwy. Jego serce stanowi piękna Starówka, jedna z większych w Europie. Historię Litwy tworzą także Troki i Kowno- stolice Litwy w różnych okresach jej dziejów.

Stare Miasto - od 1994 roku jest na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Jej symbolem jest wieża zamkowa zwana wieżą Giedymina (założyciel Wilna). Na Starówce znajduje się również zespół budynków Uniwersytetu Wileńskiego, kościół świętych Janów z dzwonnicą oraz piękne podwórka i galerie. Prawie 200 lat temu ulicami wileńskiej Starówki chadzał Adam Mickiewicz. Na ulicy Zamkowej, w centrum mieszkał Juliusz Słowacki. 115 lat pózniej tymi samymi ulicami chadzał przyszły noblista Czesław Miłosz. Ostra Brama - znajduje się w najstarszej części miasta. Tutaj od kilku stuleci wisi cudowny obraz Matki Boskiej Miłosierdzia. Na ulicy Ostrobramskiej jest również cela klasztorna, zwana Celą Konrada, w której był więziony Adam Mickiewicz. Na Wileńskiej Starówce nie ma miejsca, z którego nie byłoby widać krzyża któregoś z wielu kościołów. Jednym z najbardziej znanych wileńskich kościołów jest kościół św. Anny, arcydzieło późnego gotyku z czerwonej cegły. Podobno, gdy Napoleon zobaczył kościół powiedział, że gdyby tylko mógł, zabrałby go do Francji. Bazylika archikatedralna pw. św. Stanisława Biskupa i św. Władysława jest kolejną słynną bazyliką Wilna. Wykonana jest w stylu klasycystycznym, z białymi kolumnami, stoi na największym placu miasta. Obok Starówki, na Antokolu stoi kościół świętych apostołów Piotra i Pawła. Jest to arcydzieło baroku, z pięknym wnętrzem, posiada ponad 2 tysiące sztukaterii. Na cmentarzu na Rossie w południowej części miasta spoczywa serce J. Piłsudzkiego.

                   Katedra w Wilnie

Podróż po Litwie jest podróżą nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie. Za dostępną cenę, blisko Polski w ciągu kilku dni można zobaczyć historię sięgającą stuleci. Od początków kultury bałtyckiej, poprzez dzieje największego kraju Europy do odzyskania niepodległości i integracji w Unii Europejskiej.


Opracowała Monika Run

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: