spotkania na wschodzie
pl ru

Podróże, Ukraina

Truskawiec

Truskawiec - miasto leżące na Ukrainie, niedaleko Drohobycza, około 100 km na południe od Lwowa, 90 km od granicy z Polską. Położony jest na przedpolu Gorganów we wschodnich Karpatach, w kompleksie lasów i wzgórz na wysokości ok.400 m n.p.m. To jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych uzdrowisk na Ukrainie. W XIX wieku uzdrowisko to było porównywane z Krynicą.

Pierwsze wzmianki o Truskawcu pochodzą z 1469 roku. W dawnych czasach była to staroruska osada obronna.

Lecznicze właściwości wód z truskawieckiego uzdrowiska znane były już w XVI wieku. Jako pierwszy opisał ich właściwości i działanie nadworny lekarz królów polskich- Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy i Stefana Batorego - Wojciech Oczko. Jednak dopiero w 1836 roku dokonano dokładnej analizy wody mineralnej ,,Naftusia”. Dokonał tego lwowski farmaceuta i balneochemik Teodor Torosiewicz. Woda mineralna ,,Naftusia” powstała w wyniku kontaktu wód podziemnych z zalegającymi w ziemi złożami ropy naftowej. Woda oznacza się wysokimi właściwościami. Jest bardzo słabo zmineralizowana, nie obciążą więc organizmu ludzkiego zbędnymi jonami wapnia i sodu, oczyszcza organizm z toksyn. Woda ta była i nadal jest podstawą rozwoju uzdrowiska. W okresie II Rzeczpospolitej uzdrowisko to było jednym z najmodniejszych polskich uzdrowisk. Wybudowano tutaj 286 willi i pensjonatów. Do miejscowości przyjeżdżali m.in. Józef Piłsudski, Zofia Nałkowska, Julian Tuwim, Wincenty Witos, Bruno Schulz, premier Austrii, prezydent Estonii. Być może tutejszy kurort zainspirował Schulza do napisania książki ,,Sanatorium pod klepsydrą”.

 Przedwojenny zabytkowy pensjonat

W miejscowości jest wiele willi i pensjonatów zasługujących na uwagę. Jednym z zachowanych budynków jest drewniana willa ,,Goplana” zbudowana w 1928 roku. Dziś w budynku mieści się muzeum ukraińskiego artysty ludowego M. Biłasa. Jest też pomnik Adama Mickiewicza, wystawiony w 1898 roku w setną rocznicę urodzin poety przez mieszkańców Truskawca.

Opracowała Monika Run


 

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: