spotkania na wschodzie
pl ru

Podróże, Ukraina

Relacja z wyjazdu na Ukrainę Zachodnią

      Któż nie słyszał o starym Lwowie? To oczywiście i bogata historia, i wspaniała architektura, i, co najważniejsze, to atmosfera tego miasta. Za nią najbardziej lubiany jest Lwów, dla niej chce się tu wracać. Po Lwowie spaceruje się bez pośpiechu, czerpiąc przyjemność z błądzenia jego starymi uliczkami lub popijania filiżanki kawy w jednej z urokliwych kawiarenek. Duch i atmosfera miasta kształtowały się przez wieki i łączą wszystko, co najlepsze z tego, co pozostawili po sobie jego mieszkańcy i zarządcy. Centrum miasta wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. We Lwowie przeplatają się Wschód i Zachód, miasto stało się domem dla różnych kultur, zachowały się w nim pomniki i historia ważne dla wielu narodów. Jak wiadomo, ogromną spuściznę pozostawili we Lwowie także polscy władcy i mieszkańcy.

1_Na_Rynku_we_Lwowe

 Na rynku we Lwowie

      Miasto zostało założone przez kniazia halickiego Daniłę w 1256 r. W roku 1349 Lwów przeszedł we władanie polskiego króla - Kazimierza Wielkiego, za którego panowania uległ pewnym przeobrażeniom. Król przeniósł centrum w miejsce dzisiejszego Rynku, dał też miastu liczne przywileje, co przyczyniło się do jego dynamicznego rozwoju i napływu nowych mieszkańców różnych narodowości i kultur. Czasy Kazimierza Wielkiego przypomina dziś głównie zbudowana na jego polecenie wspaniała Katedra Łacińska, która pozostaje jednym z niewielu funkcjonujących kościołów katolickich we Lwowie. Pierwszego dnia nie udało nam się wejść do środka z powodu trwającej akurat ceremonii ślubnej, ale za to w niedzielę byliśmy na porannej mszy odprawianej w języku ukraińskim (ale odprawiane są tu również msze po polsku i po łacinie).

2_Katedra___aci__ska

 Katedra Łacińska we Lwowie

     Lwów słynie ze swych cerkwi i kościołów; wystarczy wspomnieć barokową cerkiew św. Andrzeja z początku XVII w., niezwykle piękną i oryginalną katedrę ormiańską z XIV w. czy katedrę św. Jura. Udało nam się zajrzeć zaledwie do części z nich, bo jest ich rzeczywiście bardzo, bardzo dużo, a przy tym są tak różne, jak różnorodna jest architektura miasta.

3_Widok_na_klasztor_Dominikan__w

 Lwów, widok na klasztor o.o. dominikanów

4_Organ_w_ko__ciole_sw._Andrzeja

 Organy w kościele św. Andrzeja

     Na trasie naszych wędrówek po mieście, nie mogliśmy oczywiście pominąć pałacu słynnego rodu Potockich (obecnie znajduje się tam Galeria Sztuki), budynku dawnego sejmu galicyjskiego, a obecnie Uniwersytetu i pomnika Adama Mickiewicza, będącego jednym z nielicznych pomników, które przetrwały wojnę.

5_Adam_Mickiewicz

Pomnik Adama Mickiewicza

      Dumą miasta jest Opera Lwowska, zbudowana na początku XX w., która była punktem naszych codziennych porannych zbiórek. Udało nam się także dostać na ostatnią operę sezonu - ukraińską "Natalkę Połtawkę", skomponowaną przez M. Łysenkę. Spodobała nam się tak samo, jak okazały budynek i wnętrza opery.

6_Opera_Lwowska

 Opera lwowska

7_interier_operzy

 Wnętrze opery lwowskiej

     Ważnym sakralnym miejscem Lwowa jest Cmentarz Łyczakowski. Tu od końca XVIII w. chowano zasłużonych Lwowian. Pomniki i mogiły, wykonane przez czołowych lwowskich architektów, oddają nastrój żalu i pewnego smutku, który jest w tym miejscu obecny. Na cmentarzu pochowani są wybitni uczeni, pisarze, artyści, biskupi, honorowi obywatele miasta, wśród nich i słynne polskie pisarki - Maria Konopnicka i Gabriela Zapolska. Tu też wzniesiono Cmentarz Orląt Lwowskich, upamiętniający ofiary bitwy o Lwów w 1919r.

8_Cmentarz___yczakowski

 Cmentarz Łyczakowski

9_Gr__b_Marii_Konopnickiej

 Grób Marii Konopnickiej


10_nagrobek_abpa_ormia__skiego

 Nagrobek arcybiskupa ormiańskiego

11_Cmentarz_Orl__t_Lwowskich

 Cmentarz Orląt Lwowskich

     Opuszczając cmentarz, skierowaliśmy się z powrotem w stronę centrum. Po lwowskich brukowanych ulicach można spacerować bez końca - tak długo, dopóki nogi nie odmówią posłuszeństwa - bo stara część miasta jest naprawdę duża. Wyjątkowo piękna jest wieczorem i w nocy, kiedy podświetlane są zabytkowe chramy
i ratusz, w mieście unosi się romantyczna atmosfera, odnosi się wrażenie, że czas zatrzymał się parę wieków temu. Na ścianach niektórych budynków można przeczytać zatarte czasem napisy po polsku, niemiecku i w jidysz, pamiętające jeszcze przedwojenne lata.

12_Kamienicy_Lwowa

 Kamienice Lwowa

[1] 2

Komentarze użytkowników
+ Dodaj komentarz
Wpisz swój komentarz oraz wypełnij pole Nazwa użytkownika!
Twój komentarz:
Nazwa użytkownika: